FAQ

Dla kogo jest Alpha?
Alpha, choć przede wszystkim skierowana jest do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, to jest to również odpowiednie miejsce dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. To przyciąga różnorodną gamę gości, w tym ludzi w różnym wieku, różnego pochodzenia i o różnych poglądach.

Czy muszę być chrześcijaninem, żeby wziąć udział w Alpha?
Nie, nie musisz być chrześcijaninem. Alpha jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby zadać jakieś pytania co do wiary chrześcijańskiej lub dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Wielu gości nie było nigdy wcześniej w kościele.
Ile to kosztuje?
Uczestnictwo w Alpha jest bezpłatne, chociaż można złożyć dobrowolny datek na pokrycie kosztów posiłku.

O czym są wykłady?
Każda sesja zawiera inny temat, o którym później można podyskutować w małych grupach.
Sesja 1: Kim jest Jezus?
Sesja 2: Dlaczego Jezus umarł?
Sesja 3: Skąd mieć pewność co do swej wiary?
Sesja 4: Dlaczego i jak się modlić?
Sesja 5: Dlaczego i jak czytać Biblię?
Sesja 6: W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
Sesja 7: Jak sprzeciwiać się złu?
Sesja 8: Czy Bóg dzisiaj uzdrawia?
Sesja 9: Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?
Sesja 10: A co z kościołem?
Sesje Dnia lub Weekendu Alpha:
Sesja 1: Kim jest Duch Święty?
Sesja 2: Co czyni Duch Święty?
Sesja 3: Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?

Gdzie i kiedy się odbywa?
Alpha odbywa się w różnych miejscach, np. w kościele, na uniwersytecie, w kawiarni, w pubie, w domu. Może być prowadzona przed południem, w porze lunchu, jednak zdecydowana większość odbywa się wieczorem.

Co się stanie jeśli opuszczę jedno ze spotkań?
Jeśli ktoś opuści spotkanie może „nadrobić“ temat wypożyczając od gospodarzy Alpha nagranie MP3 lub DVD.

Czy moje pytania nie będą zbyt kontrowersyjne?
Na Alpha można zadać każde pytanie. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą w wolności stawiać trudne pytania dotyczące życia i wiary chrześcijańskiej.

Czy tematyka Alpha obejmuje kwestię innych religii?
Alpha zajmuje się wyjaśnieniem tylko wiary chrześcijańskiej.

A co jeśli rozpocznę i nie będę chciał kontynuować?
Celem Alpha jest danie ludziom doświadczenia wolności od presji i nacisku. Jeżeli ktoś czuje, że nie jest to miejsce dla niego, nie musi się czuć zobligowany do jej ukończenia.

Dlaczego ludzie przychodzą na Alpha?
Goście przychodzą na Alpha z różnych powodów. Niektórzy chcą rozpatrywać kwestie czy Bóg istnieje, co dzieje się po śmierci, inni przychodzą podyskutować o jakichś szczególnych zagadnieniach, zrozumieć wiarę innych ludzi, czy zgłębić sens życia.

Jak długo trwa?
Alpha trwa zazwyczaj 10 tygodni i obejmuje dzień lub weekend wyjazdowy w połowie tego okresu.

Jaką ma formułę?
Każda sesja zaczyna się od posiłku lub przekąsek, co jest okazją do poznania innych w małej grupie. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na dyskusję, kiedy każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z resztą swojej małej grupy.

Jakie są rozmiary?
Alpha bazuje na małych grupach składających się maksymalnie z 12 osób, prowadzonych przez jednego lub dwóch gospodarzy oraz ich pomocników. Rolą gospodarza jest ułatwiać i podsycać dyskusję. Alpha mogą być różnej wielkości, od jednej małej grupy spotykającej się w domu, do setek ludzi gromadzących się w jakimś dużym miejscu. Niezależnie od wielkości Alpha, przynależność do tej samej małej grupy, pozwala uczestnikom poznać siebie nawzajem i dyskutować w przyjaznej atmosferze.

Gdzie i kiedy się odbywa?
Alpha odbywa się w różnych miejscach, np. w kościele, na uniwersytecie, w kawiarni, w pubie, w domu. Może być prowadzona przed południem, w porze lunchu, jednak zdecydowana większość odbywa się wieczorem.